یکی از زیباترین تکنیک های نوردهی طولانی در عکاسی «نقاشی با نور است» و یکی از دشوارترین کار ها در نقاشی با نور، ایجاد توازن بین نور آسمان شب و نور آتش است. چرایی این دشواری به اختلاف میزان نوردهی مورد نیاز برای نقاشی با این دو سوژه برمی گردد. آتش به یک دیافراگم کوچک احتیاج دارد، درحالیکه به تصویر کشیدن نور ستارگان مستلزم نوردهی طولانی با حداکثر میزان گشودگی دیافراگم است.

دنیس کالورت (Dennis Calvert) که در زمینه نقاشی با نور فعال است، اطلاعات ارزشمندی را به اشتراک گذاشته و نحوه ی ایجاد این توازن را بدون هرگونه اتکا به فتوشاپ، شرح داده است.

رمز چنین کاری در بهره گیری از لنزهایی است که دارای حلقه تنظیم دریچه­ دیافراگم بوده (aperture ring) و امکان تغییر این دریچه را در حین نوردهی فراهم می­ آورند. امروزه با وجود لنزهای مجهز به پردازنده ای که تحت کنترل خود دوربین هستند، گیرآوردن چنین لنزهایی روز به روز دشوارتر می گردد.

خود دنیس برای این منظور از لنز Rokinon 14mm f/2.8 استفاده کرده است. این لنز، یک لنز کاملا دستی است که جدا از مقرون به صرفه بودنش، کاملا شارپ می باشد. وجود حلقه تنظیم دیافراگم در این دوربین، امکان تغییر پارامترهای نوردهی را در حین نوردهی فراهم می آورد. شرحی که دنیس از این ترفند ارائه داده به قرار زیر است:

«برای خلق تصویر بالا، من فشفه ای را به یک چوب چسبانده (با چسب نواری، برای آنهایی که خیلی کنجکاوند) و آنرا پشت دوستم چرخاندم. در ۵۰ ثانیه ی اول نوردهی، دیافراگم را برابر f/8 و ایزو را برابر ۱۰۰ قرار دادم. به محض اتمام کارم با فشفه، به پشت دوربین برگشته و دیافراگم را تا f/2.8 گشوده و اجازه دادم در سه دقیقه باقیمانده و در عین اینکه دوستم روی جایش ثابت مانده بود، نور از آسمان تامین شود. کل مدتی که صرف نوردهی شد، برابر با ۲۱۲ ثانیه بود. البته در این مدت که دوستتان را به صورت پابرهنه و بی حرکت در دریاچه سرد نگه داشته اید، آن هم بعد از اینکه جرقه های فشفشه را روی سرش ریختید، علاوه بر اعمال نوردهی، ثابت می کنید که سادیسم هم دارید (شوخی)»

درنتیجه اگر لنزهای دستی قدیمی ای دارید، فورا برای فروششان اقدام نکنید، زیرا چنانچه قصد خلق نقاشی با نور های پیچیده را داشته باشید به یکی از همین لنزها نیاز پیدا خواهید کرد.

تعدادی از نقاشی با نور های دنیس

 

 

مشخصات نوردهی هر یک از عکس ها که موجود بود را زیر آن درج کردیم.

 

دوربین:Canon EOS 7D
دیافراگم: f/3.5
سرعت شاتر: ۶۶sec
حساسیت سنسور: ISO-800
فاصله کانونی:
۲۴mm

 

 

دوربین:Canon EOS 5D Mark III
سرعت شاتر: ۱۰sec
حساسیت سنسور: ISO-400

 

 

 

 

دوربین:Canon EOS 5D Mark III
دیافراگم: f/5
سرعت شاتر: ۱۴٫۴sec
حساسیت سنسور: ISO-1250
فاصله کانونی: ۲۴mm

 

برگرفته از: DIY photography

 

امتیاز 3.25/5

پرداخت آنلاین

ارسال به سراسر کشور

کارشناسان پاسخگو

ضمانت اصل بودن کالا