آن چه که باید در رابطه با آتلیه های عکاسی بدانیم را امروز قصد داریم برای شما شرح دهیم تا شما عزیزان نیز بیشتر با آتلیه ها و نوع کار آن ها آشنا شوید.


آتلیه عکاسی چیست ؟

اصل کلمه Atelier از زبان فرانسوی می آید و پیدایش آن به اواخر قرن 18 و اوایل قرن 19 میلادی باز میگردد در آن زمان ها فضای آتلیه ها اینگونه بود که نقاشان در آتلیه ها بودند و مردم برای ثبت تصویر خود به آن جا مراجعه می کردند و نقاشان شروع به نقاشی از آن ها می کردند . که بعد ها با پیدایش دوربین های عکاسی کم کم آتلیه ها به شکل امروزی که میبینید درآمدند.
امروزه آتلیه ها به بخش های مختلفی تقسیم می شوند و هر کدام کار ها را ب شکل تخصصی انجام می دهند.


آتلیه عکاسی کودک

در این نوع از آتلیه عکاسی محیط آتلیه صرفا برای عکاسی از کودک و نوزاد طراحی و اجرا می‌شود . فضایی کاملا کودکانه برای امنیت و راحتی کودک، کاملا بهداشتی و تمیز و آرام که کودک علاوه بر اینکه ارتباط خوبی با محیط برقرار کند همکاری لازم را با عکاس خود داشته باشد. در آتلیه‌های کودک و نوزاد از فلاش و نورپردازی‌های استاندارد برای جلوگیری از آسیب به پوست استفاده میشود . در آتلیه‌های کودک ایرانی، استفاده از دکورهای مناسبتی مثل شب یلدا، عروسک و کارتون‌های مشهور والددیسنی و نوروز مرسوم است .

آتلیه عکاسی


آتلیه عکاسی عروس

برای گرفتن عکس‌هایی با موضوعیت عروس و داماد با توجه به سلیقه و نیاز مخاطب، دکورها و چیدمان و نورپردازی‌ها در آتلیه‌های عکاسی عروس متفاوت است. برای مثال استفاده از دکورهایی مثل پیانو ، پرده‌های بلند ، پله‌های بزرگ ، صندلی‌های سلطنتی و انواع دکورهای چشم نواز ، طرفداران زیادی دارد و عروس و داماد‌ها برای عکاسی آتلیه روز جشن خود آتلیه‌های تخصصی عروس را برمی‌گزینند.
البته امروزه کار آتلیه داران فرا تر از کار در خود آتلیه رفته است و برای عکاسی به محیط ها باز و طبیعی نیز روی آورده اند مخصوصا برای عکس های عروسی که به فضای بیشتری نیاز دارد.


آتلیه عکاسی پرتره

در آتلیه عکاسی وقتی یک سوژه مثل شخص یا خانواده برای عکاسی پرتره مراجعه میکنند ، در این آتلیه نورپردازی، بک گراند، لنز و فضای داخلی آتلیه باید متناسب با عکاسی پرتره چیدمان و تهیه شده باشد . برای عکاسی پرتره در گذشته از دوربین‌های آنالوگ استفاده میشده ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی‌، دوربین‌های دیجیتال جایگزین آنالوگ شده و همین امر موجب توسعه روزافزون آتلیه‌های عکاسی در شهرها شده است . انواع عکس‌های پاسپورت، پرسنلی، شخصی و خانوادگی در آتلیه عکاسی پرتره گرفته و چاپ می‌شوند .


تجهیزات مورد نیاز آتلیه عکاسی

با فرض اینکه شما عکاس هستید و یک دوربین حرفه ای عکاسی دارید این تجهیزات را برای شما معرفی می کنیم در غیر این صورت تجهیزات متفاوت خواهد بود که توصیه ما بر  این است که اگر عکاس حرفه ای هستید به سراغ لوازم عکاسی بروید.


اتاق عکاسی :
اتاق عکاسی در آتلیه عکاسی باید خالی و سفید رنگ باشد. ایده‌آل این است که کف اتاق بتنی و رنگ شده باشد. هیچگاه از فرش و قالیچه برای پوشش کف اتاق استفاده نکنید. دلیل این امر این است که اتاق پر از تجهیزات برقی است و اتصالی برقی یا یک جرقه می‌تواند باعث آتش سوزی شود.

آتلیه عکاسی


نورپردازی :
نورپردازی مهم‌ترین قسمت طراحی آتلیه عکاسی است. ابتدا مطمئن شوید هیچ گونه منبع خارجی نور وجود ندارد و اتاق کاملا تاریک است. در عین حال نوری کمی که از زیر درب وارد اتاق می‌شود چندان مشکل ساز نیست. اما همین نور کم می‌تواند در شرایط و نوع خاصی از عکسبرداری‌ باعث خراب شدن عکس شود. سه لامپ چتری برای تمام آتلیه عکاسی با هر اندازه‌ای کافی است. در واقع این لامپ چتری یک نورافکن است که نور آن به طور مساوی پخش می‌شود.
فلاشر تا زمانی که عکسبرداری صورت نگیرد غیر فعال است و درست هم‌زمان با عکسبرداری فعال می‌شود. این فلاشرها می‌توانند بر روی دوربین عکاسی یا اطراف اتاق نصب شوند. برای داشتن یک آتلیه عکاسی حرفه‌ای باید سه عدد فلش چتری داشته باشید. یکی از این فلش‌ها بر روی دوربین عکاسی و یکی هم باید دور لنز دوربین نصب شود. تمام دوربین‌های حرفه‌ای ساخته شده در سال‌های اخیر دارای حسگر بی سیم IR هستند که امکان تطبیق با فلش را فراهم می‌کند. البته به‌ندرت می‌توان از تمام این فلش‌ها همزمان استفاده کرد، اما وجود آن‌ها برای افزایش کیفیت عکسبرداری ضروری است. تمام تجهیزات یدکی مورد نیاز مانند باتری و لامپ را همیشه در دسترس‌ترین مکان قرار دهید.

صندلی :
داشتن صندلی در چند طرح و شکل می‌تواند ایده‌ی خوبی برای آتلیه عکاسی باشد. تنه‌ی بریده شده درخت به شرط آن‌که با رنگ سیاه اسپری شده باشد هم گزینه خوبی است.


تری پاد :
یک تری پاد بلند و یک تری پاد کوتاه برای عکسبرداری در هر زاویه کفایت می‌کند. تری پاد با قابلیت تنظیم ارتفاع و سبک بهترین گزینه برای خرید این تجهیزات آتلیه عکاسی است.

تراس :
تراس سازه‌ای فلزی است که به شما امکان آویزان کردن لامپ را می‌دهد. اندازه و تعداد تراس باید متناسب با اندازه آتلیه عکاسی انتخاب شود. بعضی از انواع تراس قابلیت تنظیم اندازه دارند. حداقل سه تراس داشته باشید.

نردبان :
برای نصب لامپ و دیگر تجهیزات به تراس به نردبان احتیاج خواهید داشت. اگر تری پاد آن قدر بلند نباشد که بتوان از زاویه دلخواه عکسبرداری کرد، می‌توانید از نردبان برای عکسبرداری استفاده کنید.

آتلیه عکاسی


ژل عکسبرداری :
این صفحات پلاستیکی شفاف روی منبع نور قرار می‌گیرند. برای مثال اگر بخواهید حالت غروب آفتاب را ایجاد کنید، باید یک ژل زرد به منبع نور بالا و یک ژل قرمز رنگ به منبع نور پایین بزنید. ژل عکسبرداری در رنگ‌های مختلفی عرضه می‌شود.

نور سنج :
نور سنج برای اندازه‌گیری شدت نور استفاده می‌شود. این دسته از تجهیزات آتلیه عکاسی  برای بهبود کیفیت عکاسی لازم است.


کنترل از راه دور تجهیزات :
دستگاه شاتر کنترل از راه دور امکان عکسبرداری بدون لمس دوربین عکاسی را فراهم می‌کند. این مزیت هنگامی که دوربین عکاسی روی تری پاد قرار گرفته است اهمیت پیدا می‌کند.

کارت حافظه و فیلم عکاسی :
بسیاری از عکاسان حرفه‌ای از دوربین‌های عکاسی دیجیتال SLR که نیاز به کارت حافظه دارند استفاده می‌کنند. اگر از فیلم عکاسی استفاده می‌کنید از برچسب زدن و نگهداری آن‌ها در جای خشک و خنک اطمینان حاصل کنید.

پنکه :
تمام تجهیزات از لامپ‌های چتری گرفته تا فلاش مقدار زیادی گرما تولید می‌کنند. در ضمن اتاق عکاسی حتما باید فضایی بسته باشد. بنابراین چندان تهویه هوا در اتاق وجود ندارد. برای خنک نگه داشتن آتلیه عکاسی حداقل پنج پنکه لازم دارید.

سه راهی :
از سه راهی‌های محافظ تغییر نوسانات برق استفاده کنید. هر سه راهی را برای نوع خاصی از تجهیزات آتلیه عکاسی به کار ببرید. برای مثال تمام پنکه‌ها را در یک سه راهی بزنید. به این شکل از اضافه بار جلوگیری خواهد شد. در قسمت‌هایی که امکان استفاده از سه راهی وجود ندارد، می‌توانید از باتری‌های پشتیبان استفاده کنید.

 

امتیاز 2.87/5

پرداخت آنلاین

ارسال به سراسر کشور

کارشناسان پاسخگو

ضمانت اصل بودن کالا