درگذشته در کشور هایی همچون فرانسه و انگلستان،منو یا همان صورت غذا در سر میز به مهمان ارائه نمی گشت ومرحله سرو غذا در دو نوبت بوده و همچنین ارائه غذا به میهمان بدین صورت بود که ظرف غذای مختلف در 10 تا 40 مورد آماده وقبل از ورود میهمان به رستوران در روی میز چیده می شد ومیهمان به مجرد ورود ،بشقاب غذای دلخواه خود را برداشته وسرو می کرد.

در سال 1541میلادی دوک هنری ازیک برگ بلند کاغذی استفاده کرد که در آن لیست انواع بشقاب های غذا وتعداد آنها نوشته شده بود و در دید میهمان قرار می گرفت و بدین ترتیب از موارد استفاده شده و تعداد باقی مانده غذا اطلاع پیدا می کرد با پیشرفت زمان ،منو ابعاد کوچکتری پیدا کرد وموارد غذا در آن نیز کاهش یافت و در سر هر میز جهت مهمان ارائه گشت و بدین ترتیب منوی امروزی ،گسترش یافته منوی دوک هنری می باشد

 البته این دو مطلب در مورد منو رستوران هاست و در مورد مکان های دیگر مانند شهر بازی ها ،باشگاه ها و مجموعه های هنری مثل موزه ها هم از منو استفاده مشود ولی بیشترین استفاده از منو در زیر گروه های مکان های سرو مواد غذایی(رستوران ها و کافی شاپ ها) میباشد.مشاغل دیگر جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایجاد منو با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

تعریف منو غذایی

 

منو غذایی یادداشتی است که بنا به نوع غذا های یک رستوران ایجاد مشود که البته فلسفه استفاده از منو غذاهای سرو شده در یک روز خاص میباشد ولی امروزه متاسفانه منو در رستوران ها به یک عادت غلط رفع مسئولیت تبدیل شده به این معنی که فقط منو روزی میز هست تا بگیم ما هم منو داریم و در بعضی مواقع همان غذاهای همیشگی هم ناقص میباشد. اما هدف از ایجاد منو:

1-آگاهی مشتریان از غذاهای روز جاری

2-آگاهی کارکنان از غذاهای امروز و تهیه و تولید مواد و سِروِ غذا میباشد.

در موردمنو باید به ایننکته اشاره کنم که راهکارهای اروپایی برای جلب مشتری استفاده از منو های روزانه است. شاید با این جمله آشنا باشید که میگن:(فلان غذای فلان رستوران خیلی خوبه بریم اونجا) این یعنی یک مدل از غذای رستوران شما بعنوان یک رستوران دار مورد توجه قرار گرفته.اما فلسفه منو یعنی گسترش کار و بودن منو برای اطلاع رسانی به مشتری و کارمندان در مورد برنامه امروز غذایی ماست که شما میبایست بعنوان یک رستوران دار  این شرایط را برای آنها آماده کنید. به این معنی که هر رستوران یا هر محیط سِروِ غذایی میبایست دارای هفت منو در هفته باشد با غذاهای متفاوت. در این صورت هم گستره بیشتری از سلایق را پوشش خواهید داد و هم کلاس کاری بالاتری دارید و از معنی دقیق منو استفاده کردید .

در مورد اطلاعات موجود در منو نیز باید دقت داشته باشید . ما اینجا اندکی در مورد آن صحبت خواهیم کرد اما برای اطلاعات بیشتر حتماً با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نکته مهم اینکه ما آنچه راکه در منوی خود بیان می کنیم می بایستی دقیقا"همان را انجام داده وبه مشتری ارائه دهیم مثلا"اگر میگوییم 250گرم استیک سرومیکنیم یعنی 250گرم گوشت خام مخصوص استیک را برش بزنیم وپخت کنیم واگردر منو مخلفات یا چاشنی هایی را نام بردیم میبایست دقیقا همان ها را به اندازه مهیا و مصرف کنیم. به یاد داشته باشیم که هنگام توصیف در منوی شاخص سبک وشیوه پخت .کیفیت.کمیت.اندازه وسایز.نحوه آماده سازی وترکیبات درون بشقاب را بطورشفاف وواضح شرح دهیم.

همچنین شما میتوانید نام،قیمت،توضیحات و البته عکس غذای مرد نظر خود را به صورت اشتها آور و زیبا به روی منو خود طراحی کنید و به این ترتیب یک شناسنامه عالی از غذای مورد نظر خود را به مشتریان عرضه کنید تا در صورت عدم شناخت کافی نسبت به غذاهای خارجی یا جدید آنها را دیده و در زمان کوتاه سفارش با آنها آشنا شده، مواد تشکیل دهنده آنها را بشناسند و در انتخاب با کمک شما راحت تر عمل کنند.انواع منو


منو set-price: ست پرایس.یکدست قیمت: منویی است که شامل دو.سه وچهار گروه غذایی مانند گروه سالادها .سوپها. غذاهای اصلی ودسرها که یک قیمت برای آن تعیین شده است دراین نوع منو انتخاب کننده غذا ممکن است تمام گروهای غذایی را پیشنهاد بدهد.

منو آلاکارت Ala-carte.یا قیمت جداگانه: که در این منوهرغذا قیمت جداگانه خودش را داردکه میهمان میتواند خودش برای خود منو تدوین کند.این نوع منو شامل دو.سه یاچند گروه غذایی مندرج در منومی شود.مثلا"انتخاب سوپ.سالادوغذای اصلی یا اینکه تنها سوپ یا فقط سالادویاغذای اصلی را انتخاب کنندغذاهای مندرج در منوی آلاکارت می بایستی همزمان با سفارش میهمان طبخ گردد.

منو های میهمانی یا مراسم خواص : این نوع منوها دارای انواع واقسام مختلفی هستند ومیهمانان همگی بصورت همزمان شروع به میل کردن غذا می کنند.باید توجه داشت وجودغذاهایی مانند استیک یا سوفله در منوی غذایی مراسمی که تعداد میهمان ها زیاد است مناسب نیست.

منوهای خاص قومی(اقوام مختلف) : این منو میتواند بصورت منو (ست پرایس یا آلا کارت )با غذاهای خاص وتخصصی طبق مذهب آن کشوریا غذاهای ویژه قومی مانند چینی.هندی.آفریقایی ویا یونانی طراحی شود. کارکنان آشپزخانه می بایستس استفاده از مواد غذایی این منوها را کسب کنند واز همه مهمتر آداب ورسومات اقوام را با احترام در محیط رستوران حفظ نماید

منوی کارکنان درمحیط کار: دراین منو.غذای کارکنان رادرمحل کارشان سرو می کنند .این نوع منو با درنظر گرفتن شرایط کاری ازلحاظ سبک یا سنگین بودن کار- میزان تحرک-شرایط اقلیمی ومحیطی وفصلها طراحی وتنظیم میشود. مسلما"برای کارهای سخت و طاقت فرسا .کمییت وانرژی غذاها متفاوت با کارهای سبک وبی تحرک وهمچنین تنوع غذاها درروحیه وانگیزه کارکردن کارکنان تاثیر بسیاری دارد.

منوی کودکان : رستورانی که تا کید درتجارت خانوادگی دارد بنای بقاءخود را از منوی کودکان دارند وهمچنین کودکان اولیاء خود را به همراه خواهندداشت.برای کودکان زیر دوازده سال.مقدارغذاهای کمتروبا قیمت کمتری تدارک دیده میشود.کودکان معمولا"غذاهای جذاب ولذت بخشی مانند چیپس سیب زمینی .ذرت هویچ قاچ شده.هات داگ.همبرگر وچیز برگر و....را ترجیح میدهند.بچه های کوچکتر غذاهایی که با دست خورده می شود را بیشتر دوست دارند مانند هویچ وکشمش ومیوه جات وغیره....

منوی چرخشی: این نوع منو برای مدت زمان مشخصی(یک هفته یا یک ماه)تنظیم میشود این منوبصورت منوست شده (set-mens)برای مؤسساتی مانند کیترینگ شرکتهای صنعتی.کافی تریا کانتن ها.بیمارستانها.مراکز آموزشی قابل استفاده است.وبه اینصورت بعد از پایان زمانبندی منومیتواند دوباره بصورت چرخشی مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی و اطلاع از قیمت ها و همچنین سفارش ورزرو تماس بگیرید:

   ثبت سفارش :02144479894--02144479905--02144444415 داخلی 7

ساعات تماس  تمامی ایام ، به جز روزهای تعطیل : 10صبح تا 8عصر

 


 

 

 

 

 

 

امتیاز 4.22/5

پرداخت آنلاین

ارسال به سراسر کشور

کارشناسان پاسخگو

ضمانت اصل بودن کالا