شاید تا به امروز بارها کلمه چاپ افست به گوشتان خورده باشد اما ندانید که درحقیقت چاپ افست چیست ؟ و در چه مواردی  از چاپ افست استفاده می کنند ما در این مطلب قصد داریم به طور کامل چاپ افست را توضیح دهیم تا بیشتر با آن آشنا شوید.
چاپ افست نوعی از چاپ که نوشته و عکس را بر سطح لاستیکی یک استوانه (سیلندر) گردان برمی‌گرداند و سپس آن را با فشار استوانه دیگر روی کاغذ چاپ می‌کنند. ماشین معمولی چاپ افست دارای سه استوانه‌است.

چاپ افست


در چاپ افست نخست آنچه را که باید چاپ شود بر روی صفحه‌ای فلزی به نام زینک منتقل می‌کنند، سپس این صفحه را با مواد شیمیایی طوری حساس می‌کنند که فقط نوشته‌ها و تصاویر آن، مرکب چاپ را به خود می‌گیرد. زینک را به دور نخستین استوانه می‌پیچند  طرح آن بر اثر فشار روی پوشش لاستیکی استوانه دوم برمی گردد.
کاغذ سفید که متوالیاً به دور استوانه سوم می‌پیچد مطالب را از روی پوشش لاستیکی استوانه دوم می‌گیرد. سرعت کار ماشین‌های چاپ افست بیش از چاپ مسطح (حروفی) می‌باشد. از بزرگترین تولیدکنندگان ماشینهای چاپ افست درجهان کمپانی هایدلبرگ آلمان است.


چاپ افست چیست ؟

چاپ افست یکی از رایج ترین انواع چاپ می باشد که بیشتر برای کارهای تیراژ بالا از آن استفاده میشود و هزینه آن به مراتب پایین تر از سایر چاپ ها مثل چاپ دیجیتال می باشد .
فرایند چاپ در این مدل اینگونه است که ابتدا بخش لیتوگرافی بر اساس طرح اولیه صفحات آلمینیومی ای ساخته می شود. سیستم رنگی در چاپ افست سیستم CMYK می باشد و به طور معمول برای هر طرح چهار , زینک مجزا برای هر رنگ می سازند.
پس از تهیه هر کدام از این زینک‌ها می‌بایست آن‌ها را جداگانه در قسمت برج‌های رنگی دستگاه چاپ قرار داد. در این حالت هر زینک از یکی از چهار رنگ CMYK تغذیه می‌کند. با عبور کاغذ از رول‌های آغشته به رنگ در هر قسمت، رنگ مربوطه و متناسب با درصدهای رنگی طرح اولیه بر روی کاغذ منتقل می‌گردد تا در آخرین قسمت تصویر نهایی حاصل شود.

چاپ افست


مزایای چاپ افست چیست ؟

- کاغذ های متنوعی برای چاپ افست موجود است.

- در چاپ افست امکان چاپ با تیراژ بالا وجود دارد.

- هزینه چاپ افست نسبت به سایر چاپ ها پایین تر است.

- در چاپ افست علاوه بر سیستم 4 رنگ می توانید از رنگ های ساخته شده دیگر نیز استفاده نمایید.

 

معایب چاپ افست چیست ؟

- برای چاپ های تیراژ پایین مقرون به صرفه نیست.

- تهیه زینک و پلیت زمان بر است و فرایند چاپ کمی طولانی است.

- بعد از تایید اطلاعات چاپ امکان تغییر آن وجود ندارد و دستگاه با همان اطلاعات اولیه کار را تا پایان ادامه می دهد.

در ادامه کمی به شما در رابطه با چاپ دیجیتال نیز توضیح می دهیم و آن را نیز مورد بررسی قرار می دهیم تا بتوانید این دو چاپ را با هم مقایسه نماییم و در جمع بندی ببینیم کدام یک بهتر و بصرفه تر می باشد.


چاپ دیجیتال (چاپ دیجیتال چیست ؟)

چاپ دیجیتال یک فرایند چاپ جدید و سریع است و برای زمان هایی بسیار مناسب است که شما زمان کافی ندارید در این مدل چاپ هیچ پیچیدگی ای وجود ندارد و براحتی شما طرح مورد نظرتان را به چاپگر ارسال می کنید و چاپ گر آن را در کوتاه ترین زمان چاپ می کند.
در چاپ دیجیتال شما می توانید طرح ها را در رنگ های سیاه و سفید و CMYK چاپ کنید و شما قادر نخواهید بود رنگ های واقعی مانند پنتون را چاپ نمایید.

چاپ دیجیتال


پرینتر های لیزری و جوهر افشان که شما در خانه دارین نمونه ی کوچکی از همین نوع چاپ هستند و فقط در چاپخانه ها از سایز های بزرگتر و پرسرعت تر آن ها استفاده می شود.


مزایای چاپ دیجیتال چیست ؟

- در چاپ دیجیتال فرایند چاپ بسیار سریع انجام می شود.

- در چاپ های تیراژ پایین بصرفه می باشد و تعداد چاپ در قیمت آن تاثیر ندارد.

- امکان تغییر اطلاعات چاپ در هنگام چاپ وجود دارد و شما می توانید در زمانی فرایند چاپ شروع شده است طرح را تغییر دهید.

- نسبت به چاپ افست کیفیت بالاتری دارد.

 

معایب چاپ دیجیتال چیست ؟

- چاپ دیجیتال از رنگ های استاندارد استفده می کند و نمیتوانید رنگ های خاص را به آن اضافه نمایید.

- برای چاپ هایی با تیراژ بسیار بالا هزینه بسیار زیادی دارد و به صرفه نیست.

- توان چاپ کمتری بر روی متریال های مختلف دارد.

در بالا دو نوع چاپی که بسیار پر کاربرد هستند برای شما توضیح دادیم و شما را با مزایا و معایب هر یک آشنا کردیم و حالا سوالی که شاید برای شما پیش بیاید این است که کدام یک برای کار شما مناسب است ؟
اول از همه برای پاسخ به این سوال شما باید حجم پروژه تان را در نظر بگیرید که کم است یا زیاد و اگر کم بود چاپ دیجیتال و اگر زیاد بود چاپ افست مناسب می باشد.

چاپ دیجیتال


دومین گزینه که باید شما مد نظر بگیرید زمان تحویل پروژه می باشد یعنی اگر شما زمان بیشتری دارید می توانید از چاپ افست استفاده نمایید ولی اگر مدت شما محدود و کوتاه است حتما باید از چاپ دیجیتال استفاده نمایید.
 گزینه بعدی یا همان گزینه سوم هزینه است که شما باید حتما آن را در نظر بگیرید چرا که چاپ افست و دیجیتال مخالف یکدیگرند در این دو مورد در تیراژ چاپ پایین چاپ دیجیتال به صرفه است و در تیراژ چاپ بالا چاپ افست مقرون به صرفه می باشد .
گزینه بعدی مشاهده نمونه اولیه چاپ می باشد که در برخی از موارد بسیار مهم است و اگر پروژه شما نیز از این نوع است باید حتما از چاپ دیجیتال استفاده نمایید به دلیل اینکه چاپ افست بعد از شروع کار امکان تغییر ندارد.
گزینه آخر رنک است یعنی اگر رنگ پروژه شما جزو رنگ های استاندارد است که هیچ ولی اگر رنگ خاصی مدنظر شما می باشد باید حتما از چاپ افست استفاده نمایید به دلیل این که در چاپ دیجیتال فقط از رنگ های استاندارد استفاده می شود.
حال شما با در نظر گرفتن موارد بالا می توانید از این پس در انتخاب نوع چاپ راحت تر عمل کنید و نسبت به پروژه تان چاپ مورد نظر را بیابید.

 

امتیاز 3.52/5

پرداخت آنلاین

ارسال به سراسر کشور

کارشناسان پاسخگو

ضمانت اصل بودن کالا