عکاسی پانوراما

پانوراما به منظره ای گفته می شود که زاویه دید گسترده ای داشته باشد.

پانوراما به منظره ای گفته می شود که زاویه دید گسترده ای داشته باشد. این منظره می تواند در یک عکس ، نقاشی، فیلم ویدئویی و .. نمایش داده شود. شما نمی توانید بدون استفاده از نرم افزار و سخت افزارهای خاص یا دوربین های مخصوص عکس پانوراما بیاندازید. کلمه پانوراما در اصل توسط نقاش ایرلندی Robert Barker ابداع شد. این نقاش از این کلمه برای نشان دادن نقاشی های پانورامایی که از Edinburg مرکز اسکاتلند گرفته بود استفاده می کرد. تصویر زیر نمایی از Edinburg قدیم به صورت پانوراما می باشد و می توان حدس زد نقاشی های پانورامای Barker از همین منظره ها اقتباس شده است.

البته در گذشته عکس های پانوراما هم انداخته می شد. ولی این عکس ها در واقع با چسباندن چند عکس به یکدیگر ساخته می شدند. عکاسی پانوراما امروزه به عنوان یک تکنیک در عکاسی شناخته شده که توسط آن شما می توانید عکس یک محیط یا منظره وسیع را بدون اینکه خیلی از سوژه مورد نظرتان فاصله داشته باشید، بگیرید. در واقع در عکس پانوراما محیط بسیار وسیعی می تواند در عکس شما گنجانده شود. به طور مثال شما در عکس پانوراما می توانید تصویر شرق تا غرب منظره شهر را مشاهده کنید. عکس های پانوراما را می توانید به صورت افقی، عمودی یا 360 درجه بیاندازید.

نکاتی که باید به آنها توجه کرد:

تراز (Spirit Level) :
تراز یک وسیله اضافی، ضروری و ارزان قیمت می‌باشد. این وسیله طوری طراحی شده است که می‌تواند روی قسمت Hot Shoe یک دوربین SLR قرار بگیرد.
از تراز برای مطمئن شدن از تراز بودن سه پایه دوربین، سر سه پایه و خود دوربین استفاده می‌شود.

کابل ریموت شاتر:
زمانی که می‌خواهید از نوردهی تقریبا طولانی مدت استفاده کنید این کابل بسیار کمک می‌کند. با استفاده از این کابل درصد احتمال لرزش و تکان دوربین در هنگام عکاسی کاهش پیدا می‌کند.

سر سه پایه پانوراما:
سر سه پایه پانوراما یک تعلق اضافیست که آنرا روی سه پایه دوربین متصل می‌کنند و سپس دوربین را روی آن می‌بندند و به شما اجازه می‌دهد که موقعیت دوربین درست و حول محور Nodal Point بچرخد.

همه عکاسان حرفه ای از سر سه پایه پانوراما استفاده می‌کنند، زیرا  Parallax Error (خطای انطباق)  روی کیفیت عکس تاثیر گذار است، مخصوصا اگر شما عکسهای خود را می‌فروشید و آنها را در سایز بزگ چاپ می‌کنید. سر سه پایه پانوراما باعث می‌شود عکس گرفتن آسانتر و اصولی‌تر باشد و این به این معناست که شما زمان کمتری برای ادغام کردن عکسها خواهید گذاشت.
Nodal Point
:نقطه ای است که آنجا شکست نوری ایجاد می‌شود، اگر دوربین حول آن نچرخد باعث به وجود آمدن Parallax Error می‌شود.
Parallax Error
:جا به جایی تصویر در اثر شکست نور.که به دلیل گردش دوربین حول نقطه ای غیر از Nodal Point به وجود می‌آید.

لنز واید انگل (زاویه باز):
با گرفتن چندین عکس و ادغام کردن آنها، می‌توانید یک پانوراما بیافرینید، مهم نیست چه لنزی  روی دوربینتان بسته‌اید. اما لنز واید ویژگی هایی دارد از جمله:
.
1با تعداد عکس کمتری می‌توانید پانورامای 360 درجه بیافرینید و در نتیجه زمان کمتری صرف عکاسی و ادغام آن خواهید کرد.
2.
در آخر عکس پایانی شما عرض بیشتری خواهد داشت.

عکس پانورامای پارک، 12mm فاصله کانونی. زاویه نما 360x90 درجه، تعداد عکسهای مورد نیاز 12 فریم عمودی.

اگر قصد خرید یک لنز واید برای عکاسی پانوراما را دارید، آگاه باشید که بیشتر نرم افزارهای پانوراما لنزهای Rectilinear را پشتیبانی می‌کنند، (Rectilinear Lens = لنزهایی که خطوط راست مثل دیوارها را در عکس به همان صورت و بدون خمیدگی نشان می‌دهند) و بعضی دیگر لنزهای Fish eye را پشتیبانی می‌کنند و مقدار کمی‌از آنها هر دو  را پشتیبانی می‌کنند.
اگر شما در عکاسی پانوراما  تازه کار هستید پیشنهاد می‌کنم خرید لنز مخصوص را عقب بیندازید تا کمی‌به تجربه شما در این زمینه افزوده شود و سپس خیلی راحت‌تر می‌توانید لنز واید مورد نیازتان را خریداری کنید.

مشتریان سهند

کارشناسان پاسخگو

پرداخت آنلاین

ضمانت اصل بودن کالا

ضمانت پایین ترین قیمت

ضمانت سریع ترین زمان

ارسال به سراسر ایران